Jak se prohřát díky aromaterapii

Jak se prohřát díky aromaterapii

Proč je nám zima a z čeho vzniká zimomřivost?

Často se může zdát, že cítíme chlad nejen fyzicky, ale i vnitřně. Tento pocit chladu může ovlivnit nejen naši náladu, ale i každodenní činnosti, ať už v práci, doma, nebo při odpočinku. Proč je nám vlastně pořád zima? A co můžeme udělat, abychom se cítily pohodlněji, vnitřně vyrovnanější a netrpěli jsme zimou?

Příčiny zimomřivosti a pocitu chladu

Pocity chladu trpí více ženy než muži. Proč tomu tak je? Oproti mužům disponují menším podílem svalové hmoty ( u žen je to 25%, u
mužů je to 40%). Ženy mají také o 15% tenčí kůži, tudíž receptory reagují na zimu mnohem rychleji.

Pociťování chladu může mít několik příčin. Může to být stres, špatná cirkulace krve, anémie, hormonální změny v období menopauzy nebo andropauzy. Aby naše tělo správně fungovalo, je klíčové dodržovat správnou rovnováhu v péči o sebe i v našem životním stylu a postoji.

Pokles okolní teploty jako první ucítí nohy a ruce, protože se krevní cévy končetin aktivně stahují, aby nasměrovaly krev do životně důležitých orgánů a udržely je v teple. Máte-li špatný krevní oběh, trvá vám déle, než se ohřejete a ruce i nohy vám mohou zbělat.

jak na pocit chladu

Stres a vysoké pracovní tempo

Stres  vede k vyčerpání. Vysoké pracovní tempo má za následek psychické napětí, na které reagují svaly stažením. Pokud se toto děje opakovaně bez uvolnění, ukládá se stres postupně ve vrstvách a blokuje proudění energie.

Nohy jsou studené, ale hlava je rozpálená starostmi a brzy začne reagovat bolestí. Mělo by to být naopak: teplé a pevné nohy a chladná jasná hlava!

Studené končetiny nejčastěji vznikají špatným prokrvením. Z tradiční čínské medicíny vím, že studené končetiny jsou důsledkem nedostatku jangu (hybná síla). To znamená, že tělo nemá sílu na rozehnání krve až do konečků prstů. Často to může být důsledek unaveného organismu. Dochází tak ke stažení, vyčerpání a tím i zpomalení toku krve.  Pokud se k pomalému proudění krve přidá pomalý pohyb nebo pohyb skoro chybí, tak máme zaděláno k tomu, že se nedokrví prsty a už nás zebe. Pokud je potíž s krevním oběhem, mohou se projevit i vystouplé žíly, studené nohy, oteklé kotníky a může to být i změna barvy kůže.

Málo pohybu nebo skoro úplná absence pohybu

Jak vypadá váš den?

Pokud sedíte celý den v kanceláři a večer nebo odpoledne se staráte o rodinu nebo někoho blízkého a nemáte žádný čas na jakékoliv pohybové aktivity, je potřeba podpořit krevní oběh.

Máte-li problémy s cirkulací, což je běžné při dlouhém sezení nebo stání, ruce a nohy mohou být chladné, což vede k pocitu zimy. Mnohdy je to signál, že naše tělo potřebuje více pohybu.

Hormonální změny a zimomřivost

Ženy, které procházejí hormonálními změnami, například během menopauzy, mohou pociťovat náhlé změny tělesné teploty. Není neobvyklé cítit studené ruce, nohy nebo dokonce celý tělo. Tento stav je většinou dočasný, ale může být velice nepříjemný.

Nedostatek živin

Naše tělo potřebuje určité živiny, aby správně fungovalo. Nedostatek železa, vitamínu D, či jiných mikroživin může vést k tomu, že pociťujeme chlad oproti okolní teplotě. K rovnováze železa je vhodné užívání tkáňové soli Ferr Phos. Tuto sůl koupíte například na eshop Letokruh Brno

Jak se můžeme prohřát

Když nám začne být zima, aktivuje se obranný systém našeho těla – cítíme chlad a třeseme se. Tělo nás tímto způsobem žádá o
pomoc. Hodně lidí řeší tento, z jejich pohledu, malý problém zakoupením teplejších ponožek a zvýšením okolní teploty. To ale není řešení a zdaleka tím neodstraníme příčinu.

Za mne je určitě na místě podpořit ledviny a harmonizovat vztahy mezi nimi a ostatními orgány. Výbornou a účinnou cestou jsou masáže, akupresura, reflexní terapie a v neposlední řadě také použití éterických olejů.

jak si pomoci při zimomřivosti

Aromaterapie pro zahřátí

Aromaterapie je skvělý způsob, jak se postarat o své tělo i duši. A já vám teď prozradím, z jakých částí rostlin si můžete vybírat éterické oleje, které vás prohřejí na duši, duchu i těle.

Jsou z kořenů, pryskyřice, plodů koření nebo kůry. Tyto éterické oleje prohřívají, protože rostliny a jejich části mají přesně tento úkol v přírodě. Pojďme se na to podívat trochu blíž.

Kořen drží rostlinu v zemi. Je jedním ze tří základních orgánů rostlinného těla spolu se stonkem a listem. Kořenem rostlina čerpá z půdy vodu s rozpuštěnými minerálními živinami. EO z kořenů pomáhají ukotvit i naši osobnost, vyživit psychiku a načerpat sílu.
Kůra je ochranná bariéra. Chrání strom před škůdci i nepřízní počasí. obsahuje léčivé látky a EO z kůry je jak hřejivý svetr.
Pryskyřice teče ve dřevní hmotě kanálky a přirozeně chrání stromy při poranění kůry nebo dřeva. Také chrání proti parazitickému hmyzu. Pokud hmyz vnikne do dřeva (i kůry), pryskyřice hmyz přilepí a je s ním amen. Zdravé stromy jsou schopny se bránit, stromy oslabené nebo nemocné produkují pryskyřice málo a podléhají. EO působí jako hřejivá deka, do které se zabalíme.
Plody koření jsou velmi povzbudivé a výživné. Plod koření je symbolem energie, chuti, zralosti. Podporuje chuť k jídlu a tím i chuť do života. Zlepšuje činnost ledvin (které jsou oslabovány chladem), doplňuje a dočerpává sílu.

Jaké éterické oleje kombinovat, aby nám přinesly teplo pro celé tělo i mysl

Anýz pomáhá vypustit emoce a díky tomu vzniká naděje a růst. Nese mladistvou radost začít něco nového. Dodává energii a vitalitu. Fenykl je podobný anýzu, ale je jemnější. Pomůže tomu, kdo je zaseklý v emocích a tím mu utíká život kolem něj. Jeho poselství je: vypustit a žít! Pepř je nositel teplé vůně, prohřívá i duši, dodává vytrvalost, “jdi dál!”, prospívá tomu, kdo je hodně unavený. Benzoe je teplá deka na psychiku. Kdo už nemůže, tak stagnuje – a tady eo pomáhá. Dává bezpečí, pomáhá schoulit se do sebe a nic nemuset. Vetyver je synonymem pro uzemnění, hlínu, sebedůvěru. Podpoří v umění hospodařit s vlastní energií, probouzí citlivost a vede k péči o sebe. Kůra skořice má druhý název, a to je „pohoda“. Je jedním z nejvýraznějších olejů. Teplem harmonizuje osobnost a posiluje v patových situacích.

Vždy je důležité, aby nám éterické oleje voněly. Protože co nám voní, to nám pomáhá. Proto vybírejte také svým čichem a dodržujte správné ředění olejů. U koupelí samotné éterické oleje NIKDY nekapeme přímo do vody, ale smícháme je s vhodným nosičem. Ať už s tučnou smetanou nebo hydrofilním olejem. Ke vtírání do pokožky kapeme éterické oleje do olejů rostlinných.

Plno informací máte ode mne v knize Lexikon zázraků

Teplé zábaly pro ruce a nohy

Ruce a nohy bývají prvními částmi těla, které pociťují chlad. Vyzkoušejte teplé zábaly, které pomohou stimulovat prokrvení a zahřejí tak celé tělo. Zábaly z bylin, jako je levandule nebo heřmánek, navíc zklidní vaši mysl.

Nyní vám představím levný zdroj tepla, který máme skoro všichni doma. Jsou to brambory! Bodují svými benefity. Nejen, že si z nich můžeme udělat obličejovou saunu při nachlazení a dráždivém kašli, ale bramborové slupky drží dlouho teplo. Díky nim si uděláme svoje osobní kamínka, které nás prohřejí, uvolní svaly a rozproudí krev.

Prohřívací zábal z brambor

Uvařené brambory se slupkou rozmačkáme, dáme na ubrousek, poté dáme na látku a přiložíme na nárty. Můžeme dát i na šíji a ramena při bolestech i kašli. Zabalit si ruce a zápěstí velmi prospívá při bolestech kloubů.

Podpora krevního oběhu díky vodě

Voda je všelék a má blahodárný vliv na tělo i na mysl. Odplavuje těžkosti, uvolňuje svaly, ulevuje při přetížené hlavě i organismu. Pomáhá při rehabilitaci, relaxaci i regeneraci.

Já vám ukážu jednoduchou metodu, jak podpoříte krevní oběh a tím pádem rozehnání tepla po těle. Velmi účinné je střídání teplé a studené vody při sprchování nohou. Nedělejte zbytečně extrémy v teplotách  vody při sprchování. Začněte chladnou vodou tak, jak vám je příjemné a teplou vodou také v mezích příjemnosti. Postupně můžete intenzitu měnit. Například po dvou týdnech. A po jaké době teploty vody při sprchování střídat? U studené napočítejte do patnácti, u teplé do pěti. Vždy zakončete chladnou vodou, aby žíly zůstaly stažené.

Kdo si chcete u prohřívání spíš posedět a relaxovat, vyzkoušejte osvědčenou koupel se solí.

Prohřívací koupel rukou a nohou

2 hrsti mořské soli, kulaté oblázky

Do mísy s příjemně teplou vodou přidáme sůl a počkáme, jak se rozpustí. Na dno dáme kulaté oblázky a ponoříme do vody nohy. Jemně přejíždíme chodidly po oblázcích.

Při koupeli rukou si připravíme mísu nebo dvě malé misky s teplou vodou. Ruce ponoříme do vody a necháme je ponořené asi 3 minuty. Pokud by voda příliš vychladla, tak si z varné konvice trochu horké vody přilijeme. Nejlepší kombinace je, když si můžeme dopřát koupel nohou i rukou současně.

koupele na prokrvení chodidel

Pravidelný pohyb

Pohyb je klíčový nejen pro naši cirkulaci, ale i pro celkové zdraví. I krátká procházka na čerstvém vzduchu nebo cvičení zaměřené na prokrvení končetin vám pomůže cítit se tepleji a energičtěji. Najděte si způsob, jak se rozpohybovat a zařadit přirozený pohyb do denního programu. Nejpřirozenější je chůze a protahovací cviky.

Teplé oblečení a vrstvení

Oblékejte se jako cibule! V zimních měsících je důležité se oblékat do vrstev. Tělo totiž potřebuje izolaci, aby si udrželo správnou teplotu. Nezapomínejte na ponožky, rukavice a šály, které pomáhají zadržovat teplo.

Pečujte o své ruce a nohy

Ruce a nohy jsou nejvíce vystavené chladu a snadno mohou trpět zimomřivostí. Věnovat se jim pravidelně, zejména v zimních měsících, je klíčové pro udržení tepla a zdraví pokožky. V mé knize, kterou si můžete zakoupit na mém e-shopu, najdete tipy a techniky, jak správně pečovat o ruce a nohy, aby zůstaly teplé, zdravé a krásné i v těch nejchladnějších dnech. Klikněte zde pro více informací a objednání knihy.

Pokud trpíte zimomřivostí, nezoufejte. Existuje mnoho způsobů, jak se o sebe postarat a cítit se jak v měkké dece. Aromaterapie, teplé zábaly, pohyb a správná péče o ruce a nohy mohou výrazně zlepšit váš pocit tepla a pohody. Nezapomínejte, že vaše tělo si zaslouží tu nejlepší péči, a to nejen v zimních měsících.

S Láskou Darka

 

 

 

 

Napsat komentář

Your email address will not be published.